5015 SAYILI KANUNDA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN DEĞİŞİKLİKLER

Petrol Piyasası Kanunu΄nda yapılması düşünülen değişikliklere ilişkin çalışmalar hızlandırılırken, bu durum lisanslı döneme geçişte yaşanan aksaklıklar nedeniyle ağır para cezalarına çarptırılan bayilerin, af ya da tecil umudunu arttırdı.

Geçiş süreci sancıları

2003 yılında yayınlanan Petrol Piyasası Kanunu΄yla birlikte akaryakıt bayilerine de lisans zorunluluğu getirilmiş, ancak geçiş döneminde bürokratik işlemler nedeniyle birçok bayi zamanında lisans alamamış ya da başvurusu sonuçlandırılamamıştı. Verilen sürenin sona ermesinin ardından yapılan denetimler sonucu binlerce bayiye, lisanssız satış yaptığı gerekçesiyle çok büyük idari para cezası verilmişti.

Öldürücü değil caydırıcı

Bayiler ayrıca, Kanun΄daki suç-ceza ilişkisinin yeniden düzenlenmesini ve cezaların öldürücülükten çıkarılıp caydırıcı nitelik kazanmasını bekliyorlar. Bu süreçte sektörün iki bayi sendikası PÜİS ve TABGİS΄e de büyük görev düşüyor. Bayiler, bundan önce olduğu gibi iki sendikanın Kanun değişikliği sürecinde aktif bir şekilde yer almasını bekliyorlar.

Cezalar soru işareti

Bunların yanı sıra, sektörün üzerinde hassasiyetle durduğu, kaçak akaryakıt tanımının ulusal marker seviyesine endekslenmemesi ve lisanslandırmaya geçiş döneminde bayilere verilen cezaların ertelenmesi hususunda ise bir gelişme bulunmuyor.
 
 
Kilometre tahdidi kalkıyor
 
 
Bugüne kadar altı kez değişen Petrol Piyasası Kanunu’nda yapılacak yedinci değişikliğe ilişkin ilk ipuçlarına Enerji Petrol Gaz Gazetesi ulaştı. Yapılması düşünülen değişiklikler arasında başta kilometre tahdidinin kaldırılması olmak üzere çok sayıda önemli konu bulunuyor.

Çalışmalar devam ediyor

Ankara, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nda yapılacak değişiklikler konusunda çalışmalarını belirli bir noktaya getirdi. Uzun zamandır gündemde olan yasa değişikliği, sektör açısından çok önemli konular içeriyor.

Önemli değişiklikler

Gelinen noktada en önemli değişikliklerden birisi olarak kilometre tahdidinin kaldırılması göze çarpıyor. Serbest kullanıcı tanımının yasadan çıkarılması, bayilik lisanslarının Valilikler tarafından verilmesi, dağıtım şirketlerinin otomasyonlu satışlarına sınırlama getirilmesi gibi konular da yapılması planlanan değişiklikler arasında yer alıyor.

Kamuoyunun görüşüne sunulacak

Bir süre daha devam edecek olan çalışmaların, kamuoyunun görüşüne sunulması ve ardından son şeklini alması bekleniyor.

İşte kanunda yapılması planlanan değişiklikler:

Serbest kullanıcı tanımı kalkıyor ve dağıtıcıların doğrudan kullanıcılara satışı yasaklanıyor.
Kilometre tahdidi kalkıyor.
Bayilik lisanlarını Valilikler veriyor.
Dağıtıcıların, kendi işlettiği istasyonlar ve bayileri üzerinden kullanıcılara yaptığı satışlar, dağıtıcının pazar payının yüzde 25’ini aşamıyor.
60 bin tonda lisans doğrudan iptal ediliyor.
İhrakiye teslim lisansının kapsamı daraltılıyor.  
 
 


Diğer Haberler
DÖVİZ KURLARI
  Alış  Satış
DOLAR 7.3835 7.3968
EURO 8.9550 8.9711
AYIN ELEMANI ANKET
 
Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?"We are very excited that this young innovative company is becoming part of the LVMH Group," said Bernard Arnault, President of LVMH. "We are particularly pleased that rolex replica is joining the LVMH team and that we have the opportunity to invest in this vibrant and rapidly growing company. Its prestige brands include Dom Perignon, Moet Chandon, Veuve Clicquot, Krug and Pommery champagnes; rolex replica and Hine cognacs; Louis Vuitton, Loewe, and Celine luggage, leather goods and accessories; Christian Dior, Givenchy, Kenzo, and Guerlain perfumes and cosmetics; Sephora, replica watches uk, and Le Bon Marche in selective retailing; Fred in jewelry; and Givenchy, Christian Lacroix, and Kenzo in couture and fashion. All rights reserved. the most fabulous shopping center of breitling replica all At mid-Twentieth Century, Fifth Avenue was synonymous with elegance. Each store along the way exuded an atmosphere of distinction. Some of the stores offered wares less expensive than rolex replica, but all in all, if it was purchased on Fifth Avenue, whatever it was, it was surrounded with an aura of sophistication and an intangible glamour.

Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Ürünlerimiz | Sipari?Formu | Promosyonlar | İletişim
Gen?Petrol ?2010 | Designed by Naya Bilişim